Velké finále 7. etapy

Sedmá etapa skončila ve středu v ranních hodinách a tak se lookneme jak "poslední dlouhá" etapa dopadla.

Sedmá etapa skončila ve středu v ranních hodinách a tak se lookneme jak "poslední dlouhá" etapa dopadla. 
Jakmile se posádky dostaly více na východ od ice limitu směřovaly stále mírně severně. Přibližně 850 námořních mil od cílové destinace se celá flotila začalá stáčet jihovýchodním směrem a zamířila k Lisabonu. Tyto manévry měli za následek nepatrné odtržení týmů Brunel, TBS MAPFRE a Dongfeng, které se dostaly do vedení s náskokem přibližne 25 námořních mil. Od této chvíle se flotila rozdělila na dvě tříčlené skupiny a pořadí se měnilo jen zřídka v rámci skupiny. 

První skupina byla velmi vyrovnaná a plula tak při sobě. Přibližně 350 námořních mil do cíle se utrhla na čele závodu posádka Brunel s nepatrným náskokem do deseti námořních mil. Vedení se podařilo udžet a Brunel projel cílovými bójemi jako první. Výsledný čas vítěze sedmé etapy je 9 dní, 11 hodin, 9 minut a 49 vteřin. Přibližně po dvaceti minutách dorazila do cílě španělská loď TBS MAPFRE. 




Daleko horší chvíle zažívala čínská posádka Dongfeng. Před ústím řeky Tajo je při manévrech dostihla posádka Alvimedica a svedla s nimi závěrečný souboj, který vyhrála americká posádka a mohla se radovat z třetího místa. Tým Dongfeng ztratil pouhých 55 vteřin. 
Na pátém místě dorazila posádka Abu Dhabi což je pro posádku dosavadní nejhorší umístění v závodu. Na posledním šestém místě skončila dámská posádka SCA. 

Po sedmé etapě se rozdaly body, ale celkové umístění se prakticky nezměnilo. Bodové rozdělení nahrává velmi dramatickému konci celého ročníku, protože teoreticky se může pořadí ještě více zamíchat. Navíc se do závodu vrací tým Vestas Wind, který se vůbec neúčastnil pěti etap. I tak je teoreticky možné, že při dobrém umístění v následujících etapách, přeskočí dámskou posádku SCA. Tým Vestas Wind ukázal neuvěřitelnou sílu a dokázal, že v nejtěžším jachtařském závodě se někdy nebojuje jen v oceánech a mořích, ale bojovat musí i cely tým na pevnině. Následující video ukazuje již závěrečné finále dlouhé a náročné cesty k návratu do závodu. Před námi jsou dvě závěrečné etapy, které dohromady měří přes 2000 námořních mil. 





Uvidíme tedy co přinesou následující dny. Nesmíme zapomenout na přístavní závod jehož výsledky rozhodují při nerozhodném stavu v celkovém pořadí hlavního závodu. 
 

zdroj: volvooceanrace.com; desafiomapfre.com; youtube.com