Start 4. etapy - směrem k městu plachet

Po přibližně deseti dnech se posádky zúčastnily krátkého závodu v přístavu San-Ja a druhý den se vydaly na čtvrtou etapu přes Jihočínské moře k ostrovům Filipín a následně dále na jihovýchod, směrem k přístavu ve městě Auckland.


V neděli odstartovala další, v pořadí již čtvrtá, etapa extrémního jachtařského závodu kolem světa Volvo Ocean Race. Start etapy je na čínském ostrově San-Ja, kde končila etapa třetí. Namířeno mají do Města Plachet, jak je přezdíváno městu Auckland na Severním ostrově Nového Zélandu, které je jedním z legendárních mezipřistání Volvo Ocean Race. Poprvé se zastávka ve městě konala v závodě v roce 1977 – 1978. Aucklandu se neříká město plachet jen tak. Je to proto, že v létě zde kotví velké množství plachetnic místních obyvatel, kteří mají plachtění jako velmi oblíbený koníček. 


Nyní už se lookneme na začátek závodu a na první noc na palubách. První informace, které přicházejí od palubních novinářů, jsou většinou stejné. Mořská nemoc, nechuť k jídlu, nepříznivé počasí, silný vítr a velké vlny, které musejí překonávat. Palubní novináři nejsou na palubě jen pro zábavu a kromě dělání fotografií, musejí připravovat každý den jídlo a různě vypomáhat s chodem na lodi, nesmějí však zasahovat přímo do závodu. Tato oblast v Jihočínském moři je známá jako velmi neklidná a následující předpověď není o moc líbivější. Model počasí ukazuje silný vítr a několikametrové vlny. Většina palubních novinářů se shoduje, že je velmi obtížné "normálně" fungovat při počasí a vlnách, které zažívají během prvních dní a o klidném spaní se pochopitelně ani hovořit nedá. Tým TBS MAPFRE se od začátku etapy drží ve středu startovního pole, mezi třetím a čtvrtým místem. Na prvních dvou příčkách se střídají týmy Abu Dhabi a Dongfeng, který minulou etapu vyhrál.


Týmy jsou rozmístěny na vzdálenosti přibližně 5ti námořních mil, což je celkem málo na tolik rozbouřené moře, posádky musejí dávat pozor a doufat, že se prokoušou vlnami a podaří se jim nebezpečnou oblast proplout bez újmy. Už se v minulosti bohužel stalo, že tuto etapu někteří nedokončili a ztroskotali, kvůli nepříznivému počasí, které je přepadlo. Situace by se měla uklidnit až u ostrovů Filipín, kde posádky naberou jihovýchodní směr a budou směřovat k ostrovu Nová Guinea. 


Další pohyb pro vás budeme sledovat a přinášet aktuální informace.