Poslední etapa cesty kolem světa

V sobotu se na moře postupně vydaly všechny lodě ve stejném pořadí, tak jak do Haagu připluly.

V sobotu se na moře postupně vydaly všechny lodě ve stejném pořadí, tak jak do Haagu připluly. První tedy s náskokem více jak dvě hodiny odstartoval tým Alvimedica, který se vydal na sever, aby nemusel proplouvat mezi dopravními zónami. Jako druzí vypluli jachtaři týmu Dongfeng a následovali vedoucí tým. Třetí opustila přístav posádka TBS MAPFRE, která se ale nechala na začátku předstihnout týmem Brunel, který startoval jako čtvrtý. 

Jakmile se posádky dostaly za zakázané zóny, kterým se musejí vyhnout, zamířili všichni na severovýchod k dánskému pobřeží. Tým Alvimedica si držel několikakilometrové vedení, zatímco o umístění bojovali posádky Dongfeng, TBS MAPFRE a Brunel, které se drželi pospolu. Několik kilometrů za nimi se plavila posádka Abu Dhabí Ocean Racing, která se díky předchozím výsledkům nemusela strachovat o své první místo a musela se jen soustředit na bezchybnou plavbu do Goteborgu.

Cílovou pásku protnula první loď Alvimedica s jasným náskokem. Druhé místo si vybojovala posádka Brunel a o třetí místo se připravila posádka Dongfeng, která se při manévrech nechala předstihnout týmem TBS MAPFRE, který nakonec v poslední etapě skončil na třetím místě. Páté místo obsadila ve velké pohodě posádka Abu Dhabí Ocean Racing. Boj o šesté a sedmé místo spolu svedly posádky Vestas Wind a SCA. Šťastnější byl tým Vestas a vyhrál nad týmem SCA s malým náskokem přibližně několika stovek metrů. 


TBS MAPFRE


Tým Abu Dhabí mohl v přístavu začít slavit a užívat si vítězství v tomto náročném, dlouhém a prestižním závodě kolem světa. Nesmějí však oslavy moc přehánět, nejenom že jsou to profesionální sportovci, ale také je ještě za čtyři dny čeká poslední plavba. Tou bude poslední přístavní závod, který na první pozici už nemůže mít žádný vliv, ale při troše štěstí se může ještě tým TBS MAPFRE posunout na celkové čtvrté místo. Tým TBS MAPFRE a Alvimedica mají shodně 34 bodů a o tom kdo se umístí na čtvrtém a pátém místě může ještě rozhodnout celkové umístění v tzv. In-port závodech. zdroj: volvooceanrace.com ; desafiomapfre.com