Konec 4. etapy - směr Auckland

2.3.2015


Naposledy jsme skončili před ostrovy Nové Kaledonie. Do této chvíle posádky směřovali jihovýchodně, ale před ostrovy už museli všichni zamířit přímo na jih, směrem k Aucklandu. Flotila se rozdělila na dvě části. Do první skupiny patří TBS tým MAPFRE, Abu Dhabi Ocean Racing a tým Dongfeng, kteří si zatím drží náskok na ostatní přibližně 60 námořních mil a do cílového přístavu zbývá přibližně 450 námořních mil. Týmu Alvimedica se podařilo odtrhnout se od týmu Brunel a SCA a vzdálil se jim z dohledu.

Necelých 250 námořních mil před cílem etapy nebylo vůbec nic jisté. První tři hráče od sebe dělilo doslova jen několik mil a bylo jasné, že cílové drama se bude opakovat. Je vážně skvělé sledovat velký finiš u závodu, který trvá několik týdnů, absolvují tisíce námořních mil a přitom připlují téměř současně. Pro samotné jachtaře to je pochopitelně velké napětí a nejtěžší je udržet si správnou koncentraci na závod.

Z vítězství ve čtvrté etapě se mohla radovat posádka týmu TBS MAPFRE, která tak v letošním závodě obsadila poprvé místo nejvyšší. O necelých pět minut později propluli cílovou „páskou“ jachtaři Abu Dhabi Ocean Racing a za dalších pět minut tým Dongfeng. To bylo umístění na prvních třech místech a čekalo se na zbytek posádek. Na čtvrté pozici ukončili tuto etapu muži z týmu Alvimedica, který už ztratil na vítěze hodinu a dvacet minut. Tým Brunel a dámská posádka týmu SCA, kteří zvolily v začátcích etapy severní trasu nakonec z této výhody moc nevytěžily a zůstaly tak na chvostu závodního pole. Tým Brunel ztratil přibližně čtyři hodiny a tým SCA sedm hodin na vítěznou posádku TBS MAPFRE.


Na následujícím obrázku je pořadí po čtvrté etapě. 


zdroj:www.volvooceanrace.com ; www.wikipedia.com