Konec 4. etapy - směr Auckland

Město plachet Auckland je téměř na dohled a jachtaři se blíží do cílového přístavu čtvrté etapy.


Naposledy jsme skončili před ostrovy Nové Kaledonie. Do této chvíle posádky směřovali jihovýchodně, ale před ostrovy už museli všichni zamířit přímo na jih, směrem k Aucklandu. Flotila se rozdělila na dvě části. Do první skupiny patří TBS tým MAPFRE, Abu Dhabi Ocean Racing a tým Dongfeng, kteří si zatím drží náskok na ostatní přibližně 60 námořních mil a do cílového přístavu zbývá přibližně 450 námořních mil. Týmu Alvimedica se podařilo odtrhnout se od týmu Brunel a SCA a vzdálil se jim z dohledu.

Necelých 250 námořních mil před cílem etapy nebylo vůbec nic jisté. První tři hráče od sebe dělilo doslova jen několik mil a bylo jasné, že cílové drama se bude opakovat. Je vážně skvělé sledovat velký finiš u závodu, který trvá několik týdnů, absolvují tisíce námořních mil a přitom připlují téměř současně. Pro samotné jachtaře to je pochopitelně velké napětí a nejtěžší je udržet si správnou koncentraci na závod.

Z vítězství ve čtvrté etapě se mohla radovat posádka týmu TBS MAPFRE, která tak v letošním závodě obsadila poprvé místo nejvyšší. O necelých pět minut později propluli cílovou „páskou“ jachtaři Abu Dhabi Ocean Racing a za dalších pět minut tým Dongfeng. To bylo umístění na prvních třech místech a čekalo se na zbytek posádek. Na čtvrté pozici ukončili tuto etapu muži z týmu Alvimedica, který už ztratil na vítěze hodinu a dvacet minut. Tým Brunel a dámská posádka týmu SCA, kteří zvolily v začátcích etapy severní trasu nakonec z této výhody moc nevytěžily a zůstaly tak na chvostu závodního pole. Tým Brunel ztratil přibližně čtyři hodiny a tým SCA sedm hodin na vítěznou posádku TBS MAPFRE.


Na následujícím obrázku je pořadí po čtvrté etapě. 


zdroj:www.volvooceanrace.com ; www.wikipedia.com