Konec 3. etapy - přístav San-Ja

Přibližně čtyřiadvacet dní trvala cesta všem týmům z přístavu v Abu Dhabi na čínský ostrov San-Ja, kde byl cíl třetí etapy, který patří mezi nejobtížnější v celém závodu. Nyní se Lookneme na to jak si všichni vedli a jak to nakonec všechno dopadlo...

Třetí etapa Volvo Ocean Race skončila v čínském přístavu San-Ja. Tým Dongfeng si udržel vedení prakticky celou etapu a potvrdil tak své vedení v této etapě i v celém závodě. Náskok je po třech etapách pouze jeden bod na druhý tým Abu Dhabi Ocean Racing, kteří do cíle dorazili jako druzí.

Prakticky všichni se plavili pospolu celou etapu, jak už bylo řečeno, jediný tým Dongfeng se utrhl a držel si vedení v závodě. Opačnou situaci musely řešit jachtařky týmu SCA, kterým se celou etapu nedařilo. Stále musely řešit co je příčinou takových ztrát a k psychické pohodě závodnic to určitě nepřispělo. Nezbývá než doufat a pečlivě se připravit na další etapu.

Jako třetí připluli do přístavu jachtaři z týmu Alvimedica se ztrátou na vítěze přes tři hodiny. O další půl hodinu připluli téměř stejně týmy TBS MAPFRE a tým Brunel. Závěr etapy byl pro tyto týmy napínaví, protože rozdíl byl jen neuvěřitelných 110 vteřin což je na této vzdálenosti, kterou museli překonat, velmi málo. Malý souboj vyhrál TBS tým MAPFRE a mohl se tak radovat ze čtvrtého místa.

Tým Vestas Wind, který do této etapy ani nenastoupil, se potýká se spoustou problémů. Nakonec se jim za přispění firmy Maersk Line a Svitzer podařilo dopravit loď na pevninu. Odtud se vydá na cestu do Itálie, kde zkušený tým včetně členů posádky dychtivě čekají na zahájení oprav. Bude velmi zajímavé sledovat, kdy se tým Vestas Wind zapojí zpět do závodu. Nyní, i když druhou etapu nedokončili a třetí se vůbec neúčastnili, jsou na posledním místě s 20ti body. Předposlední tým SCA má bodů 18 a pátý tým MAPFRE bodů 15. Takový bodový rozdíl se může při troše štěstí zachránit a vrátit se do závodu a věřit v celkem slušné umístění.

Další etapa startuje 8. února z přístavu San-Ja a jachtaři budou mířit k severnímu ostrovu Nového Zélandu do přístavu ve městě Auckland. Tato etapa bude dlouhá přibližně 5260 námořních mil. Start závodu budeme sledovat a přinášet vám nové informace z palub a přístavů.