Finále nejobtížnější etapy

Posádky mají za sebou legendární mys Horn a všichni jsou po náročné etapě v pořádku v cílovém přístavu. Lookneme se jak tato etapa dopadla a co nás čeká dál.Pátá, hlavní a nejobtížnější etapa celého závodu Volvo Ocean race před několika dny skončila a nyní se lookneme jak si posádky vedly.

Od obeplutí mysu Horn se posádky Brunel, Alvimedica, Abu Dhabi Ocean Racing a TBS MAPFRE držely pospolu a bylo jasné, že o vítězi rozhodnou až závěrečné míle. Svou letošní skvělou jízdu ukazuje tým Abu Dhabi, který projel finiš lajnou jako první. Stal se tak prvním týmem, který letos vyhrál dvě etapy a s přehledem se tak drží na prvním místě celkového pořadí s vynikajícím náskokem sedmi bodů na druhý Dongfeng. Tento tým sice pátou etapu nedokončil a připsal si tak celých osm bodů. Naštěstí je jejich předchozí vynikající výsledky udrží na celkovém druhém místě. Na cestě je i jejich nová stěžen a celý tým pracuje na plné obrátky, aby se mohl opět postavit na start další šesté etapy.

Pouhých 32 minut po vítězi etapy dojel do cíle tým TBS MAPFRE a mohl tak slavit vynikající druhé místo s celkovým časem 19 dní, 2 minuty a 56 sekund. Tým vítalo při příjezdu velké množství fanoušku, protože do cíle dorazil jediný brazilský závodník, který je na palubě lodi MAPFRE. Je jím André “Bochecha“ Fonseca, jež si příjezd do rodné země pochopitelně užíval. Španělský kapitán Iker Martínez byl po konci závodu s výsledkem spokojený a dodává, že u této etapy je úspěch už samotné dokončení. Poprvé se totiž posádka setkala s tak nepříznivým počasím, silným větrem a nebezpečnými vlnami.

Nyní posádky pracují na nezbytných opravách, balení na další etapu a relaxují. Za 5 dní je čeká start již šesté etapy a mezi tím ještě tzv. in-port závod, který se jede v každém přístavu. Poté se vydají na cestu dlouhou přes 9 000 km do dalšího přístavu v americkém Newportu.