9. Etapa - Pit Stop v Haagu

V pondělí se posádky vydaly na poslední devátou etapu z francouzského Lorientu do holandského Haagu, kde je čeká krátká zastávka.

V pondělí se posádky vydaly na poslední devátou etapu z francouzského Lorientu do holandského Haagu, kde je čeká krátká zastávka. Poslední etapa je vzhledem k taktice náročnější než jakákoliv etapa předtím. Na trase je velké množství námořních tras a zón, kterým se musí vyhnout. 

Flotila se držela při sobě a teprve těsně před Lamanšským průlivem se podařilo týmu Alvimedica odskočit zbytku startovního pole s náskokem přibližně 8 námořních mil. Na obrázku je znázorněna „zakázaná“ zóna kanálu La Manche, kam se lodě nesmějí dostat, jinak dostanou trestné body jako v minulé etapě. Posádky se tak musely rozhodnout, jestli obeplují zónu severní nebo jižní trasou. Vedoucí Alvimedica si vybrala jižní cestu a byla následována týmy Abu Dhabi, Vestas a SCA. Naopak severní trasu zvolily týmu TBS MAPFRE, Dongfeng a Brunel.

Kanál La Manche

Severní trasa byla rychlejší, ale Alvimedica dokázala zužitkovat náskok z úvodu etapy a doplula do Haagu jako první i když plula jižní trasou. Na druhém místě do Haagu dorazila posádka Dongfeng a po půl hodině připlula loď MAPFRE. Čtvrté místo obsadila loď Brunel, páté místo Abu Dhabi Ocean Racing, šesté místo tým Vestas a na posledním místě dámská posádka SCA.

Současné umístění nemá žádný vliv na body z této etapy, teprve až v cílové destinaci se body definitivně rozdělí. Tým Abu Dhabi nemá v poslední etapě kam pospíchat a závěrečné plachtění si může vychutnat více než ostatní. Aby byl tým Abu Dhabi svržen z první pozice musel by připlout do Göteborgu jako poslední a ještě během cesty porušit pravidla a dostat tak minimálně tři trestné body. Toho si je tým zcela jistě vědom a chyb se vyvaruje. Situace může být zajímavá na druhé a třetí pozici, kde mezi sebou soupeří tým Brunel, Dongfeng a i tým TBS MAPFRE může zaútočit na stupně vítězů. 

V sobotu kolem poledne bude etapa pokračovat a týmy se vydají na posledních pár set námořních mil vedoucích do konečné cílové destinace Göteborgu, kde také proběhne poslední přístavní závod. Göteborg je nejen poslední zastávkou, ale i symbolickým domovem všech lodí Volvo Open 65, protože zde sídlí společnost VOLVO.zdroj: volvooceanrace.com ; desafiomapfre.com