8. Etapa z Lisabonu do Lorientu

Po poslední oceánské etapě čekala na posádky cesta z Lisabonu na sever podél portugalského pobřeží. Do závodu se vrátila posádka týmu Vestas Wind, která se neúčastnila většiny závodu a všichni jsou plně soustředění na výkon.
Po poslední oceánské etapě čekala na posádky cesta z Lisabonu na sever podél portugalského pobřeží. Do závodu se vrátila posádka týmu Vestas Wind, která se neúčastnila většiny závodu a všichni jsou plně soustředění na výkon.

Trvalo přibližně sto námořních mil, než se flotila roztrhala. Nejvíce zazářily dámy z týmu SCA, které sice při startu obsadily poslední místa, ale svojí bojovností a především dobrým plachtěním ukázaly sílu a prokousaly se na první místo. Následovala je motivovaná posádka Vestas. 

Na severo-západním cípu pyrenejského poloostrova se flotila rozdělila. Vedoucí tým SCA následovaný týme Vestas, Alvimedica a Dongfeng pokračovali v cestě na sever, zatímco zbývající tři týmy Brunel, TBS MAPFRE a Abu Dhabi se rozhodli kopírovat severní pobřeží Španělska ještě několik desítek námořních mil a až poté také zamířili na sever. Celá flotila se opět střetla přibližně 350 námořních mil od cíle v Biskajském zálivu, která je známý neklidným mořem, bouřemi a vlnami. Společně zamířili východním směrem k pobřeží Francie. První místo s náskokem deseti námořním mil si držela dámská posádka SCA následovaná týmem Vestas.

Do cíle zbývalo přes dvě stovky námořních mil, když celá flotila zamířila opět severním směrem, tentokrát už k cílové destinaci francouzskému přístavnímu městu Lorient. Pořadí týmů se již zásadně neměnilo a dámy týmu SCA měli velký důvod k oslavě, protože vedení v závodu se jim podařilo udržet a protnout cílové bóje jako první. Pro dámy to je velmi důležité vítězství pro posílení týmového ducha a získání sebedůvěry před poslední etapou. Druhý se umístil tým Vestas, jenž musí být s výsledkem také spokojený. Druhé místo s novou lodí je vynikající výsledek, se kterým je jistě posádka spokojená. Na třetím místě doplula posádka Abu Dhabi následovaná španělským týmem TBS MAPFRE. Tým Brunel obsadil páté místo, na šestém místě se umístil americko-turecký tým Alvimedica a nejhorší dosavadní umístění si připsal tým Dongfeng, který připlul poslední.

Tým Abu Dhabi vznesl během závodu několik protestů proti ostatním posádkám, které se dopustili několika chyb. Jednalo se o narušení dopravních tras a zón. Tým TBS MAPFRE a Dongfeng dostali jeden trestný bod a tým SCA trestné body dva, které se přičetli k celkovému bodovému výsledku. 

V úterních odpoledních hodinách startuje poslední etapa se zastávkou v Haagu. Na cestě je čeká množství zakázaných zón, které při překroční mohou ve výsledku zamotat i celkovým pořadím v celém závodu. Nechme se překvapit, jak se posádkám bude dařit. 


zdroj: volvooceanrace.com ; desafiomapfre.com