5. etapa - plavba kolem mysu Horn

Posádky již propluly kolem mysu Horn, tak se pojďme looknout na to jak se jim vedlo, jak slavily a kdo se neradoval.

Posádky pokračují v cestě k mysu Horn a Jižní oceán ukazuje svou sílu. To pocítila posádka týmu TBS MAPFRE, která musela řešit krizovou situaci. Do lodě se opřela z boku vlna, která zapříčinila až šílené naklonění lodě. Stěžeň byla prakticky ve vodorovné poloze s vodou, na palubě nastal chvilkový chaos, ale zkušený kapitán Iker Martínez zachoval klidnou hlavu a společně se s týmem se situací vypořádali. Celá situace nakonec dopadla „jen“ opravou dvou plachet a mohlo se pokračovat ve zběsilé jízdě.


Daleko horší situaci zažila posádka lodě Dongfeng, které se ulomil vrchní díl stěžně. Bohužel pro tým bylo poškození natolik veliké, že nebylo možné pokračovat a posádka tak musela zamířit do přístavu ve městě Ushuaia, které je považováno za nejjižnější město na světě. Ve městě probíhají opravy a celý tým doufá, že stihnout start šesté etapy a do závodu se vrátí. Je to velmi smutné, když nemohli slavit obeplutí kolem mysu Horn, což je pro všechny posádky úspěch a důvod k oslavám.

Na palubách se slavilo různým způsobem. Španělský tým TBS MAPFRE slavil s doutníky. V týmu Brunel vítal mys Horn podle tradice palubní reportér Stefan Copper, tak jak přišel na svět.Za mysem Horn se flotila zmenšila pouze na týmy Brunel, Alvimedica, Abu Dhabí a TBS MAPFRE, které se drží pospolu a pořadí se začíná střídat. Kdo tuto etapu vyhraje není vůbec jasné. Předpokládaný příjezd první lodě do přístavu je podle výpočtů stanoven na 5. dubna. Dámská posádka SCA ztrácí na vedoucího závodu přibližne 650 námořních mil a ačkoli se dámy snaží sebe víc, stále se jim nedaří udržet krok s ostatními. Což ovšem nemění nic na faktu, že jsou to ostřílené a zkušené jachtařky, které na to mají a jistě by si zasloužili dobré umístění.Unavené posádky se již blíží k cíli, kde budou moci nabrat sílu po takto vyčerpávající etapě, která je však nejvíce populární a pro všechny jachtaře také nejvíce vzrušující. Jak sami někteří říkají, v Jižním oceánu jsem pořád jen na návštěvě, příroda tu umí být nelítostná, krutá a člověk je proti ní tááák malý.

V příštím díle už budou posádky na pevnině a společně se budeme moci ohlédnout za celou etapou.

 

zdroj: www.volvooceanrace.com; desafiomapfre.com