Nelítostný Jižní oceán

Posádky se minulý týden vydaly na nejdelší, nejnáročnější a také nejzajímavější část závodu. Každý jachtař či námořník se touží plavit alespoň jednou kolem mysu Horn, který je "jen" pár set kilometrů od Antarktidy.
Poté co se cyklóna Pam přehnala přes Vanuatskou republiku, kde za sebou zanechala mnoho škod, se vedení závodu rozhodlo se startem ještě počkat. Je bohužel fakt, že pro ostrovy to je jedna z nejničivějších katastrof. I pro lodě není bezpečné plavit se poblíž takové cyklony, která by mohla způsobit i ztroskotání lodí.

Ředitel závodu Volvo Ocean Race Knut Frostad měl na začátku minulého týdne setkání s kapitány a navigátory všech týmu, aby vyslechl jejich názory. Čtyři ze šesti posádek se shodlo na tom, aby závod byl odstartován až ve středu v devět hodin ráno. Meteorologické informace ukazují, že cyklóna je pořád při síle a může být nebezpečná.

Po vyplutí z přístavu města plachet se všechny posádky drželi při sobě. Na palubu TBS MAPFRE se vrátil odpočinutý Iker Martínez jako kapitán a spolu s celou posádkou jsou silně motivováni, po předchozím vítezství ve čtvrté etapě. Hned druhý den kolem poledne se posádka TBS MAPFRE jako první oddělila od flotily a zamířila blíže k pobřeží. Takové rozhodnutí udělalo i zbytek lodí až na tým Brunel a Alvimedica. V týmu Brunel se nejspíš rádi vydávají odlišnou cestou než ostatní a nebojí se riskovat. Iker je po návratu silně motivován a jako kapitán se nebojí dělat rozhodnutí, udělat krok vpřed a odtrhnout se od flotily. To ostatní pak nakonec tým TBS MAPFRE následují. Nyní po dvou dnech posádky míří stejným směrem a rozdíly mezi nimi nejsou zdaleka veliké a pozice se budou nejspíše často střídat vlivem drsného počasí.
Celá flotila má před sebou nelítostný jižní oceán a až k mysu Horn se předpokládá, že to bude jízda na velké a rychlé vlně. Chlapi na palubách se již podvědomě oblékají do Gore-texu a už nechodí po palubě bosy, protože všichni vědí, co je čeká. Jižní oceán umí ukázat opravdovou sílu naší matky přírody. Silný vítr, chladné počasí a velké vlny. Je to ovšem nezapomenutelný zážitek pro každého jachtaře, čelit tváří v tvář přírodě a obeplout mys Horn. Za mysem Horn jim však bude zbývat ještě přes 2000 námořních mil do přístavu v Itajaí.

Napříč týmy se posádky shodují, že tato etapa patří vůbec k těm nejtěžším v celém závodě. Je nejdelší a navíc v nejhorších podmínkách. Pohyb posádek budeme nadále sledovat a přinášet aktuální informace.

Posádce TBS MAPFRE držíme palce, aby dokázala zopakovat úspěch z předchozí etapy a hlavně aby tuto část oceánu v pořádku překonali. 

zdroj: www.volvooceanrace.com ; www.desafiomapfre.com